Zakopané – Zimní hlavní město Polska. Jméno nejvýše položeného Polského města slyšel skoro každý. Méně lidí už ví, kde se město nalézá. Ještě méně lidí z naší země toto překrásné město navštívilo. 🙂 Je tomu už tak dávno, kdy jsem také patřil do skupiny lidí, kteří toho hodně o oblasti kolem města Zakopané slyšeli. Díval jsem se na obrázky na internetu. Četl všemožné články na internetu. Procházel jsem veškeré místní průvodce a čerpal informace. Velmi natěšeně jsem se klepal, když se blížilo datum odjezdu a první návštěvy tohoto malebného města. Vše to bylo naprosto jiné. Informace na internetu byly pravdivé, ovšem vše bylo mnohonásobně krásnější, než si člověk dokáže představit. 🙂 Cítil jsem se jako v pohádce, obrázky před očima se začínaly hýbat a zhmotňovat. Z pohádky se stávala realita, která člověka odradí nebo naprosto okouzlí. Všem už je jasné, že já patřím do té druhé skupiny. 🙂
Zakopané – Zimní hlavní město Polska
Samostatný příjezd do oblasti kolem města Zakopané je již krásným zážitkem. Z dálky je na obzoru vidět vysoké skalnaté vrcholy polských Tater, pohoří Gubalovské a za zády nechává člověk vrcholy Beskyd. Možná teď někdo udiveně kouká. Ano, Beskydy se táhnou celým územím Polska až na Ukrajinu. 🙂 Příjezdové cesty bývají bez kolon a cesta je plynulá až do samotného centra Zakopaného. Okolí cesty, kterou se člověk blíží k Zakopanému je plné dřevěnic, salaší s prodejem sýrů, obchůdku s dárkovými předměty a samozřejmě ubytováním na každém druhém rohu.
Nejde říci, že Zakopané je pouze dřevěná osada plná dřevěných roubenek. Je to nejvýše položené Polské město s cca 20 000 obyvatel. Turistů je zde samozřejmě vyšší koncentrace, než domorodých obyvatel. Dominantou Zakopaného je světoznámá ulice Krupówki. Tato ulice je součástí místního tržiště u nástupiště na lanovku vedoucí na vrchol Gubalówka. Pokračuje celým centrem městečka a je z obou stran lemovaná obchody a restauracemi všech možných druhů jídla. Najdete zde od klasické tradiční tatranské kuchyně až po pizzu či kebab do ruky. 🙂 Koupíte si dárkové předměty, oblečení, boty až po šperky ze zlata či jantaru. Častokrát jsem přirovnával Zakopané k přímořskému městečku umístěnému v horách. 🙂 Kouzlo, náboj a taková ta vůně je zde stejná jako u moře. Nevím, proč to tak cítím a vnímám. 🙂
Zakopané je velice oblíbeným městem nejen u polských, ale i zahraničních turistů. V zimě jsou cílem lyžařské sjezdovky, běžkařské trasy a bílé království všude kolem. V létě turisté vyráží na výšlapy do polských Tater. Jsou zde turistické trasy a lokality pro na naprosté začátečníky i trasy pro ostřílené turisty vedoucí do nadmořské výšky 2503 m.n.m. Tato výška je nejvyšší bod v Polsku, v polských Tatrách majestátní vrchol Rysy.
Lyžování? Turistika? Odpočinek?
Může se zdát, že pořád píšu jen o lyžování, velkých kopcích a ty přemýšlíš, jestli je tahle lokalita vhodná přímo pro Tebe. 🙂 Můžu s čistým svědomím říci, ano je. V Zakopaném najde zábavu a vhodné využití volného času při dovolené naprosto každý. Záleží jestli chceš trávit den aktivně, u termálního bazénu nebo se jen poflakovat od baru k baru v překrásné lokalitě s čistým horským vzduchem. Skoro každá restaurace nabízí ve večerních hodinách živou hudbu a nechybí ani vyhlášená diskotéka s názvem po nejvyhledávanějším jednoduchém turistickém cíli v okolí a to je Mořské Oko.
Lokality v okolí Zakopané – Zimní hlavní město Polska, které stojí za navštívení:
- Mořské oko
- Kasprowy Wierch
- Gubalowka a Butorowy Wierch
- Chocholovská dolina
- Zakopané a okolí s kočárkem
Zde je ukázka naprosto výborné zelňačky, kterou najdete v jídelním lístku pod názvem kyselica.
Zakopané – Tradiční zelňačka s uzeným žebírkem